شش صورت زیبا از اعمال انسان وارد قبر می‌شوند
تاريخ : جمعه 7 تير 1398 | | نویسنده : گمنام

حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی در ویژه برنامه‌های فرهنگی تبلیغی حرم مطهر رضوی که بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور زائران در صحن جامع رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه در قبر تجسم اعمال وجود دارد، عنوان کرد: هنگامی که جنازه مومن را در قبر می‌گذارند، 6 صورت زیبا با او وارد قبر می‌شوند، یکی از آن‌ها که نماز است در جانب راست او می‌ایستد، زکات در جانب چپ او، روزه روبه رویِ صورت او، حج و عمره در پشت سر او، نیکی و انفاق در کنار پای او و ولایت آل محمد(ص) که از همه زیباتر است، در بالای سرش می‎ایستد.
خطیب حرم مطهر رضوی ادامه داد: این صورت‌ها ثمره اعمال انسان است که در قبر و برزخ به فریادمان می‌رسند، انسان هرچقدر هم اهل زیارت و گریه باشد ولی نماز و زکات و انفاق را به جا نیاورد در برزخ در کارش گره خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه بزرگترین واجب بعد از نماز زکات است، عنوان کرد: اکنون متاسفانه برخی از کشاورزان اهل زکات نیستند در حالی که قرآن بارها به پرداخت زکات و انفاق به دیگر انسان‌ها تاکید کرده است.
رفیعی با تاکید بر اینکه این6 صورت جلوی خطرات مومن در قبر را می‌گیرند، گفت: شکل‌گیری این صورت‌ها(نماز، زکات، روزه، حج، نیکی، ولایت اهل بیت(ع)) در همین دنیا باید اتفاق بیافتد. پس باید این6 کار را در دنیا انجام بدهیم تا بتواند جلوی انحرافات در دنیا را بگیرد و در آخرت سپر ما باشد.
وی ادامه داد: در حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده است که رسول گرامی اسلام(ص) به جبرئیل فرمود: «مرا موعظه کن» جبرئیل نیز به حضرت عرضه داشت: «ای محمد(ص) زندگی کن هر چه خواهی سرانجام تو می‌میری، دوست داشته باش هر چه را که می‌خواهی که بعد از مدتی از آن جدا خواهی شد، عمل کن آن چه خواهی روزی آن را ملاقات خواهی کرد.»
سخنران حرم مطهر رضوی گفت: این نصایح جبرئیل به پیامبر گرامی به همه انسان‎ها می‎آموزد که دنیا زودگذر است و نباید دلبسته به آن شد. کسی که گرفتار تجملات دنیوی شود یقینا آن 6 صورتی را که در قبر به فریادش می‌رسند از دست خواهد داد و در برزخ و قیامت دچار مشکل می‌شود.